Ney İçeriği

Neyin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Ney, kamışlıktan koparıldıktan sonra, en az bir yıl kurutulan kamışlardan yapılır. Bu kuruma sürecinde, normalde suyu çok seven bir bitki olan kamış, suyundan arınır. Bu nedenle susuz kalmış kamışın çatlamaması için, belli aralıklarla yağlanması gerekir.

Yağlama, ney bakımının en önemli kısmıdır. Neyinizin uzun süre çatlamadan kalabilmesi ve iyi ses çıkarabilmesi için, düzenli olarak yağlanması gerekir.

Neyiniz yeni yapılmış bir ney ise, 3-4 ay boyunca, iki haftada bir yağlamanız gerekir. Daha sonra ayda en az bir kere yağlamanız yeterlidir.

Ney yağlamak için nispeten daha ince olmaları nedeniyle, genellikle badem, susam, fındık, mısır özü yağları tercih edilir.

Neyinizi yağlamak için, başparenizi çıkardıktan sonra, neyin dışını streç film ile sarın. Bir parmağınızla neyin altını tıkadıktan sonra, üst bölümden yağı yavaşça dökün. İçi tamamen yağla dolduktan birkaç dakika sonra parmağınızı açarak, bir kavanoza yağı boşaltın (Ki daha sonra da aynı yağı kullanasınız). Sonra neyi güvenli bir şekilde bir yere yaslayarak, içinde kalan yağın sızması için başka bir kavanozun içine bırakın. İçindeki yağ süzüldükten sonra, streç filmi çıkarıp, dışını yumuşak biz bez ya da kağıt havluyla kurulayın. (Bu işi geceden yaparsanız, sabaha kadar içi tamamen süzülür ve sabah üflemeniz için hazır olur.) Eğer sadece bir kaç neyiniz varsa bu yöntem size yeterli olacaktır.

Gelelim diğer bakım meselelerine.

Neyinizi kuru ve serin bir ortamda saklamalısınız. Genellikle doğada eğik bulundukları için, ney ustası neyinizi açarken büyük ihtimalle ısıl müdahaleyle doğrultma işlemi yapmıştır. Bu şu demektir ki, eğer siz neyinizi çok sıcak bir yere koyarsanız, ısıyla beraber kamış eski eğik haline dönecek ve neyiniz eğilecektir. Bu nedenle, neyinizi, soba, güneş gibi ısı kaynaklarından uzak tutmalısınız.

Neyin bir diğer düşmanı da nemdir. Nem, doğal bir madde olan kamışı küflendirir ve çürütür. Bunu önlemek için nemli yerlerde bulundurmayın. Özellikle kış aylarında sıcak bir odada uzun süre üfledikten sonra (Unutmayın ki nefesiniz de nemlidir), hemen dışarı soğuk bir yere çıkarırsanız neyiniz çok olumsuz etkilenir. Ya da uzun süre üfledikten sonra hemen kapalı kılıfına koyarsanız, havalanamadığı için, içerisindeki nemi atamaz. Böyle durumlarda, uzun süre üfledikten sonra, belli bir süre neyinizi bekletin ve daha sonra kılıfına koyun.

Bu bakımları yapmanın dışında, neyinizi bol bol üfleyin. Ona her gün zaman ayırın ki, onu unuttuğunuzu düşünmesin 😀