Ney İçeriği

Neyden Ses Çıkarma Çalışmaları İçin Öneriler

Ney’den ses çıkarmak, çok zor gibi görünse de, sabır ve biraz gayret ile, rahatlıkla üstesinden gelebileceğiniz bir süreçtir.

Ses çıkarma çalışmalarında, doğru duruş, doğru tutuş, doğru nefes ve üfleme pozisyonlarına dikkat etmeniz gerekir. Bu süreci, profesyonel bir yardım alarak, çok kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Ancak imkânlarınız özel ders almaya uygun değilse, internet video sitelerinden bolca ney videosu izleyerek, izlerken de neyzenlerin duruş, tutuş ve parmak pozisyonlarına dikkat ederek, öğrenim sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Diğer tüm çalgılarda da geçerli olduğu gibi, ney icrasında, duruşunuzun rahat olması gerekir. Bütün vücudunuz olağan bir rahatlıkta ve kaslarınız yine normal gevşek pozisyonunda olmalıdır. Genelde enstrüman çalmayı yeni öğrenen insanlar, gereksiz yere kaslarını daha fazla gererek, sebepsiz boyun, kol, parmak ve bel ağrılarına sebep olurlar.

Ses çıkarma çalışmaları yaparken, aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurabilirsiniz:

 1. Rahat bir tabureye oturun.
 2. Vücudunuzun, gövdenizin yere dik olmasına özen gösterin.
 3. Kaslarınızı gevşetin.
 4. Nefesinizi düzenleyin.
 5. Dudağınıza “huuu” der gibi şekil verin.
 6. Neyinizi yaklaşık 30-40 derece yana ve 30-40 derece aşağıya indirin.
 7. Dudağınızı başpareye, çok bastırmadan yerleştirin.
 8. Neye, çok şiddetli olmayacak şekilde, sıcak bir nefesle üflemeye çalışın.
 9. Doğru sesi çıkarana kadar, neyinizi sağa-sola, yukarı- aşağı yönlendirin. (Tıpkı uydu anteniyle, uyduyu aramaya çalışır gibi hassas hareketlerle)
 10. Neyin en başta, hiçbir perdesini kapatmadan ses çıkarmaya çalışın. Daha sonra, doğru sesleri çıkardıkça, sırasıyla Aşiran, Neva, Çargah, Segah, Kürdi, Dügah ve Rast perdelerini kapatın.
 11. Başınız dönmeye başladıysa, çalışmayı hemen bırakın. (Çok fazla üflemek tansiyonunuzu düşürebilir.
 12. Tam ve doğru ses almak, biraz zaman alır. Sabırlı olmak ve düzenli olmak gerekir.