Ney İçeriği

Plastik Ney ile Kamış Ney Arasındaki Farklar

Ney öğrenmek isteyen kişilerin kafasını karıştıran konulardan birisi de, “plastik ney ile kamış ney arasındaki fark” karmaşasıdır.

Farklı müzik mağazalarının ve ney eğitmenlerinin birbirinden farklı yönlendirmeleri ile, ney öğrenmek isteyen kişiler kararsızlık yaşamaktadır.

Plastik ve kamış neylerin her ikisinin de, öğrenciler üzerinde olumlu ve olumsuz yanları vardır. Kamış ve plastik neylerin karşılaştırmasını, aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

 

PLASTİK NEY KAMIŞ NEY
Fiyatı ucuzdur. (20-30 TL arası) Plastik neye kıyasla daha pahalıdır. (İyi bir ney yaklaşık 150 ile 300 TL arasındadır.)
Bakım gerektirmez. Bu yönüyle öğrenciler açısından pratiktir.  Hava, nem gibi dış ortamlardan etkilenmez. Düzenli olarak, ayda en az bir kere yağlanması gerekir.  Sıcak ve nemden uzak tutmak, kuru ortamda saklamak gerekir.
Boru kısmı PVC’den, başpare kısmı ise genellikle döküm plastikten yapılır. Ağza alınan başpare kısmı, ucuz plastikten olduğu için sağlıksızdır. Doğal bir bitki olan kamıştan yapılır. Başparesi delrin denilen kaliteli ve zararsız plastikten ya da manda boynuzu, şimşir, abanoz gibi doğal maddelerden imal edilir.
Sesleri, kamış neye kıyasla, biraz daha kolay çıkarır ancak tiz seslerde kamış ney kadar kolay ses veremez. Kamış neye göre ses aralığı daha düşüktür. İlk başlarda sesleri, plastik neye göre daha zor olsa da, kamış neyle öğrenmek, gelişiminize daha çok katkı sağlar. Ses aralığı daha açıktır. Daha etkileyici sesi vardır.
Plastik neyle başlayan insanlar, ileriki zamanlarda, kamış neye geçerken zorlanmaktadırlar. Kamış neyle başlandığı için, bu sorun yaşanmaz.
Görüntüsü basittir. Genellikle ahşap görünümlü yapışkan folyolarla kaplanır. Bu nedenle kamış neye hiç benzememektedirler. Görüntüsü çok güzeldir. Baktığınızda, kamışlıktan kesilip, size gelene kadar geçirdiği evleri görürsünüz. Dokunduğunuzda, içinin yangınını hissedersiniz.

 

Özetle, eğer imkanınız elverişli ise, gerçekten ney öğrenmeyi istiyorsanız, uzun yıllar boyunca ney üflemeyi düşünüyorsanız; size kamış ney almanızı öneririz.

Eğer, maddi imkanınız kısıtlı, ney üflemeyi sadece kısa bir süreliğine denemek istiyorsanız, çabuk pes eden biriyseniz; plastik ney almanız daha mantıklı olur.