Ney İçeriği

İyi Ney Nasıl Seçilir?

İyi Ney Nasıl Seçilir?

Bu yazımızda, ney alacak kişilere, doğru neyi seçebilmeleri için yardımcı olmaya çalışacağız. Ancak öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; “Ney öğrenmek istiyorsanız, bir ney hocasından istifade etmeniz gerekir“.

DSC_1183

İyi bir enstrümanda olması gereken özellikleri bilmeden, bir satıcıya ya da ney yapım ustasına giderseniz, ödediğiniz parayı hak etmeyecek bir ney alma ihtimaliniz de vardır. İşin maddi yönünün de ötesinde, eğer kötü bir ney almışsanız, bu durum ses çıkarma sorunları da yaşatacağı için, ney öğrenme hevesinizi kırabilir.

Bu nedenle, ney seçimini, hocanıza bırakmanızı tavsiye ederiz.

Eğer yaşadığınız yerde, güveneceğiniz bir ney hocası yoksa, iyi bir neyin özelliklerini tanımanız gerekir. Sizler için, bu özellikleri açıklamaya çalışacağız. (Bu maddeler, mutlak kurallar değildir. Ancak genellikle doğru sonuç verir.)

– İyi bir neyin, ustası da işinde iyi olmalıdır. Müzisyen olmalı, temel müzik bilgilerine sahip olmalıdır. (Ne yazık ki, kendi yaptığı neyden, ses çıkaramayan ustalar da vardır. Ney üflemeyi bilmeden, tam doğru frekanslarda ses veren bir ney yapmak mümkün değildir. Ney seçimi işine, çevrenizdeki ney üfleyebilen ney ustalarını araştırarak başlayabilirsiniz.)

– Neyler, farklı tonları çıkarabilmeleri için, çeşitli boylarda açılırlar. Genellikle, ney öğrenen insanlara “Kız Ney” tavsiye edilir (Çocuklar için daha kısaları olabilir). Kız neyi tercih ederseniz, ilerde ders alma imkanı bulduğunuzda da size avantaj sağlayacaktır.

– Seçeceğiniz neyin, öncelikle görünüşünü inceleyin. Neyin kamışı parlak ve pürüzsüz görünmelidir. (Eğer parlamıyorsa ya da yüzeyi çok pürüzlüyse, kamış büyük ihtimalle zamanından önce kesilmiştir. Bu nedenle, kamışın mine tabakası istenilen düzeyde gelişememiştir.)

bogumlar

– Boğum aralıkları, birbirine yakın uzunlukta olmalıdır (İlk boğum olan ses kutusu hariç). İyi bir kız neyinin boğumları 7-8 cm uzunluklarında olur. Eğer örneğin, üst boğum 10 cm, en alt boğumu 5 cm gibi, aralarında büyük farklılıklar varsa, o neyi tercih etmeyin.

– Çok fazla ısıl işlem görmüş neyleri almayın. Dışı yanmış kararmış neyler göze hoş görünse de, göründüğü kadar iyi olmazlar. Fazla ısıl işlem ile kararmış ney; ya haddinden fazla eğri bir kamıştan yapılmıştır (Kısa zamanda eski eğik halini alması muhtemeldir) ya da kuruması için (en az 1 yıl) bekletilmeden yapılmıştır. Sahte kurutma denilen bu yöntemle kurutulmuş kamışlar, ısı ile çok kısa sürede kurutulduğundan dolayı, sağlamlığını yitirdiği gibi, istenilen kalitede ses de veremezler.

DSC_1187– Kamışın içi, iyi açılmış, iyi temizlenmiş olmalıdır. Budak kısmının delik olmadığını, hava kaçırmadığını kontrol edin.

– Kamış et kalınlığı çok kalın olmamalıdır. Etli kamışlar, neyin sesini ve tınısını olumsuz etkiler.

– Çok geniş ve çok ince neyleri tercih etmeyin. Çok geniş neyler fazla nefes gerektirir. Çok ince neyler ise pes sesleri çıkarırken zorlanmanıza sebep olur.

– Eğer üflemeyi biliyorsanız, kapalı ve açık neva seslerini kontrol edin. Aralarında fark varsa, ney doğru açılmamıştır. Akıllı telefonlara indirebileceğiniz akort programlarıyla (tuner programları), perdelerin frekanslarını ölçmenizi tavsiye ederiz.

DSC_1186– Plastik döküm başpareli bir ney almayın. Delrin ya da boynuz tercih edin. Başparenin içi, ağız kısmından daha geniş hazneli olmalıdır. Bunu parmağınızla kontrol edebilirsiniz.

Bunlardan başka, merak ettiklerinizi, yorum bölümünden ya da sitemizin iletişim bölümünden sorabilirsiniz.
Bu bilgiler ışığında, size yoldaş olacak güzel bir neye kavuşmanızı ve neyle olan bağınızın daim olmasını dileriz.

Yorumlar
 1. salih

  3 seneönce

  selamünaleyküm hoca bilgileriniz için teşekkür ederim alacağım kız Nay in eni kaç mm olsa iyi olur

  • NeyTaksim

   NeyTaksim

   3 seneönce

   Teşekkürler. Kesin olarak şu ebatlar iyi olur demek pek doğru olmaz. Doğru ve iyi açılmış olmasi daha önemlidir. Yeni başlayanlar için çok kalın ya da çok ince olmaması tavsiye edilir. Yani ortalama bir kiz neyi ölçüsü olarak 22-24 mm civarı bir ölçü olacaktır. İyi gunler dileriz